top of page

Superspace, Abu Dabi İçin Enerji Toplayan Balonlar Tasarladı


Superspace firması, Abu Dhabi için enerji toplama balonları tasarladı. ‘’SolarCLOUD’’ adlı proje, LandArt yarışmasının bir parçasını oluşturdu ve Masdar şehrinin şehir portalı haline geldi. Sistem, güneş enerjisini takip ederken ve toplarken gün boyunca gölgeli bir park yaratan güneş kumaşı ile dokunmuş bir grup güneş balonundan meydana gelir. Gece boyunca, sistem kinetik bir ışık sanatı gösterisi haline gelir.


1500 güneş balonu, otomatik ağırlık tetiklemeli, tekerlekli kasnaklarla bağlanmış çift tabakalı balonlardan ve güneş balonlarına uygulanan dokuma bir güneş kumaşından oluşur. Balonlar, günlük olarak büyüyen ve elektrik enerjisi için güneşi yakalayan bir ürün gibi hayal edilir.


Sistem, gün ışığını yakalamak için güneş sıcaklığına yükselmekle başlar ve aynı zamanda mekanik enerji için silindiri tetikler. Gündüzleri bir enerji ve gölgelendirme aracı olarak hizmet ederken, geceleri balonlar içlerindeki ısı enerjilerini kaybettikten sonra belirli bir yüksekliğe inecektir ve 1500 piksellik bir medya bulutu olacaktır. Bu durumda, ‘’açık hava yeni medya müzesi’’ dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıları çeşitli içeriklerle ağırlayabilir.


1500 güneş balonu, günde 466 KW yılda ise 1700 MW üretebileceği, her bir balonun günde 310 W, sunacağı tahmin edilmektedir. Proje, yakında piyasaya sürülecek olan son teknoloji ürünü çözümleri kullanarak kurulum ve bakım için 2 milyar dolara mal olacak.
61 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page