top of page

HUZURUN ADRESİ

Bilinen tüm çalışma öğretilerini unutarak hayatımızı sil baştan evlerimize sığdırdık. Yaşanılan bu zor süreçlerde aramıza mesafeler girerken hayatımızı en baştan şekillendirmeye başladık. Bazılarımız çalışma hayatından elenirken, diğer yarımız da çalışma hayatını evlerine sığdırmaya çalıştı.

Bu süreçlerde kendinizi işe vermek eminim ki birçok insanı zorlamıştır. Tüm alışmış olduğumuz sistemleri bir bir yıkarak kendimize yeni bir düzen oluşturmak kesinlikle kolay değil. Yıllarca bizlere dayatılan standartlaştırılmış çalışma alanlarından uzaklaşarak evlere bu ortamı yansıtmak kesinlikle kolay değil. Bu durumu ama artıya çevirip daha etkin alanlar yaratmak bizim elimizdedir. Evden çalışmanın birçok artısı mevcuttur. İş yerinde çalışma ortamlarından kaynaklı stresi evimizde çalışırken daha aza indirgemektedir. Kendimizi güvenli hissettiğimiz bir alan içerisinde çalışmak performans açısından da önemlidir. Fakat negatif yönlerine bakacak olursak doğru bir ortam sağlayamazsak artıların önüne geçecektir. Evde sessiz , sakin ve odaklanmamızı sağlayacak alanları yaratmak bizim elimizdedir. İnsanın en çok kendini güvende hissettiği alan evidir. Nerede kendinizi huzurlu ve mutlu hissederseniz oranız evinizdir.

Bunun için en önemli nokta evimizde ki alanları en efektif şekilde kullanmamızdır. Evin her bir köşesi bizler için birer çalışma alanına dönüşe bilir. Etkin bir çalışma ortamın da diğer önemli bir konu da aydınlık bir alan seçmemiz. Gün ışığına ne kadar yakın bir alan seçersek bizim için o kadar daha enerjik hissetmemizi sağlar. Balkonlarımızı da çalışma alanlarımız içerinde düşünebiliriz. Bunun yanı sıra çalışma alanlarınızı belirlemeden önce yaptığımız işe göre ihtiyaçlarımız da değiştiğinden dolayı ihtiyaçlarımızı belirlemek çok önemlidir. Sürekli telefon görüşmesi yapmamız gerekiyorsa daha sakin alanları seçmemizde fayda vardır. Alanlarımızı iyi değerlendirmek açısından ihtiyaçlarımızı belirleyip ona göre seçimlerimizi yapmamız her zaman zaman kaybı yaşamamızı da önleyecektir


Tüm bu süreçlerimizi aştıktan sonra çalışacağımız ortamda en önemli materyalimiz olan çalışma masamızı belirlemek ve onu düzenlemektir. Elimizde ki mevcut eşyalarımızı kullanarak kendimize harika ortamlar yaratmamız mümkündür. Bundan sonrası evimizde mevcut olan eşyalarımızı gözden geçirmektedir. Mevcut bir çalışma masanız varsa eğer ona ufak dokunuşlar yaparak ihtiyaçlarınıza hitap etmesini sağlaya bilirsiniz. Masa üst tablanızı sabit tutarak ayaklarını değiştirerek farklı bir hava kata bilirsiniz. Ya da masa üst tablanızı duvara direk olarak monte ederek alandan kazanç sağlaya bilirsiniz. Açık renkli bir alanda çalışmak her zaman odaklanmanızı daha kolaylaştıracaktır. İhtiyaçlarınıza göre işinizle alakalı bir çok şeye etrafında konumlandırmak zaman kaybını ortadan kaldıracaktır. Her şey bizim elimizdedir öncelikle bunu aklımızdan çıkarmamak en büyük kuralımız olmalıdır.Diğer önemli konulardan biri de çalışma koltuğumuzdur. Hatta sağlımız açısından da çok önemli bir detaydır. Uzun saatler masa bir iş yapıldığından kaynaklı oturduğumuz alanda rahat etmemiz gerekmektedir. Bu yüzden de çalışma koltuğunuz omurga sisteminizi kavraması gerekmektedir. Oturduğunuz zaman beliniz boşlukta kalmamalıdır. Çalışırken kendimizi genelde istem dışı masaya yaklaştırarak ve eğilerek çalışma şekline girmekteyiz. Bu da vücut bütünlüğümüzün sağlık açısından bozulmasına sebep olmaktadır. Bunların önüne geçmek içinde alacağımız ürünün bize uygunluğuna karar vermeden önce oturma şeklimizi iyi belirlemek gerekmektedir.

Bunun yanı sıra diğer etkenlerimiz de masa üzerimizde yer alacak malzemelerimizdir. Masalarımızı en etkin hale getirdikten sonra belki ufak saksılar kullanarak kendimize daha fresh bir alan yaratabiliriz. Bu süreçlerimizi iyi değerlendirip kendimize artılar katmak sadece bizlere bağlıdır. Hiçbir çalışma alanı bizi olduğumuzdan daha başarısız ya da başarılı yapamayacak. Bizim ülkemizde home office kavramı sadece yaygın değildi. Dünyanın bir çok yerinde bu tarz çalışma şekilleri mevcuttur. Bu düzene alışma sürecinde bizler de bu yeni sistemi kendimize yenilikler ekleyerek kazançlı çıkmamız mümkündür. Koşullarımızı iyi yönde ya da tersi şekilde kullanmak bizlere kalmış bir durumdur. Bu yüzden elimizde ki koşulları iyi bir değerlendirme ile bu durumları en iyi şekilde yansıtmamız bizlerle mümkün olacaktır.

Zaman geçerken yapabileceklerimizi göz ardı etmemeliyiz. Huzuru bulduğumuz noktada bunu tüm hayatımıza yansıtmak sadece ufak dokunuşlardan geçmektedir. Başarının sırrı mükemmel alanlara sahip olmakta değil , kendimizi huzurlu ve mutlu hissettiğimiz alanlardan geçmektedir. Bu yüzden de elimizde olanlara sahip çıkarak kendi kurallarımızla etkin alanlar yaratmak bizim elimizdedir . Evlerimize kapanmış olsak da bu zamana kadar sahip olduğumuz en büyük şansı belki de yakalamışızdır. Kendi kurallarımızla en baştan başlama şansıdır.

47 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page