top of page

GERÇEĞİ İNŞA ETMEK

Tasarım hayatımızın birçok alanında bizimle birlikte var olmaktadır. Bazen uygulandığı alanla bütünleşerek dikkatimizi çeker bazen de olduğu alanda tüm zıtlığıyla kendini ortaya koyar. En ufak parçadan tutunda en büyük parçalara kadar tasarımsal her nesnenin, kendi içerisinde bir bütünlük vardır. Ofis tasarımlarının en önemli alanlarından biri de giriş karşılama alanlarıdır. Firmalar hakkındaki ilk izlenim lobi alanından başlamaktadır.

Bir ofisin ilk girişinde sizi sıcak bir ortam ile karşılaması gerekmektedir. Alan geniş veya ufak olabilir fakat girdiğinizde sizde sıcak bir etki bırakması gerekmektedir. Alanı tasarımsal açıdan değerlendirmek gerekirse yaptığınız işle alakalı ufak nüanslarla giriş bankosunda farklı bir görüntü elde etmek mümkündür. Duvar renklerinden tutun giriş karşılama bankosu ve bekleme alanları hepsi birbiriyle ilişkilidir. En önemli etkiyi bırakan obje ise karşılama bankosudur. Yaptığınız işi yansıtmalıdır. Farklı malzemeleri bir araya getirerek uyum içerisinde parlamalıdır. Mermer ve ahşabın uyumu kullanılabilir. Arka fonda standartların dışına çıkılabilir. Klasik karşılama alanlarında genellikle yapılan yanlışlardan biri de soğuk renklerin tercih edilmesidir. Halbuki en önemli alanlardan biridir. Bu yüzden içeri girdiğinizde sizi içine hapsetmelidir.

Bekleme alanlarında bir diğer önemli parçalardan biri de oturma alanlarıdır. Beklerken misafirlerin kendini rahat hissetmesi gerekmektedir. Ortam içerisinde tüm parçalar birbiriyle bağlantılı bir bütüne oluşturmalıdır. Kalıpların dışına çıkılarak oturma gruplarını takım olarak düşünmek yerine farklı ürünleri birbirine entegre ederek daha enerjik bir çevre oluşturmak, kasvetli ortamlardan uzaklaştırmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra alanınız genişse; misafirlere, yapılan işleriniz hakkında bilgi vermek amaçlı hem de iyi bir etki bırakmak adına ufak bir sergi alanı yaratılabilir. Sergileyeceğiniz şeyleri ya da gösterdiğiniz büyümeyi banko içerisine de entegre etmeniz mümkündür. Bankonun bir kısmında cam bir alan yaratarak alandan kazanma imkanı da sağlayabilirsiniz. En önemlisi dikkat çekici alanlar, doğru parçaların bir araya gelmesiyle oluşmaktadır.


79 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page