top of page

Döner kapılar Tamara Wibowo'nun Endonezya evinde esintiler ve manzaralar sunar


Endonezya'nın Semarang kentindeki bu evde avlulara, teraslara ve yemyeşil bahçelere açılan yaşam alanlarından havanın geçmesini sağlamak için döner cam kapı sıraları açılabilir .


İçeride ve Dışarıda Ev! mimar Tamara Wibowo tarafından tasarlanan ilk projedir ve genç ailesi için Java'nın kuzey sahilindeki liman kentinde bir ev olarak geliştirilmiştir.


Ev, engebeli bir mahallenin bir köşesinde yer almaktadır. Mimar, asıl amacının, kendisini büyük hissetmeyen ve siteyi etkili bir şekilde kullanan 600 metrekarelik bir ev yaratmak olduğunu iddia etti.


Özellik, her biri belirli bir işleve adanmış bir dizi gri beton bloktan oluşur. Bir cilt yaşam alanlarını, diğeri ofis ve garajı barındırır ve sonuncusu hizmet alanlarını içerir.


Planın merkezinde, on yıllardır sahada büyüyen bir mango ağacı içeren bir boşluk var. Ağaç rahat bırakılmamış ve üst kattaki odaları birbirine bağlayan bir köprünün kapladığı girişin konumunu belirtir.


Giriş, havanın boşlukta dolaşmasını sağlayacak şekilde açılan cam kapılarla doğrudan bir mutfak ve yemek alanına yönlendirilmektedir.


İç ve dış mekanlara sorunsuzca bağlanarak, Wibowo'nun tasarımı, bu tropik iklimde yıl boyunca kullanılabilecek bir dizi konforlu alan sunar.


Mimar, “Ev, odayı iç ve dış mekanların mekânsal örtüşmesi ve aydınlık ve büyük açıklıklardan gelen ışığın varlığıyla doğaya geri getiren bir dizi deneyim yaratmaya odaklanıyor” dedi.


Kısa bir basamak seti, döşenmiş yemek alanından birinci katın çıkıntılı bir köşesinin altına yerleştirilmiş bir açık hava verandasına bağlı bir salona uzanmaktadır.


Ana yaşam alanlarının tümü, bir çim, yüzme havuzu ve çeşitli oturma alanlarının bulunduğu merkezi avluya açılabilir.


Evin her iki katında bulunan pencereler ve kapılar içeren büyük, gömme açıklıklar, cephelerin soğuk gri betonu ile zıt olan ılık ahşapla kaplıdır.


Hem harici hem de dahili olarak kullanılan malzemeler, mimari dürüstlük duygusunu korumak için ham halde tutulur.


İç mekanlardaki yerleşik mobilyalar, tik ağacından doğramalar, cilalanmış beton zeminler ve duvarlarda çeşitli tonları ve dokuları sunan duvarlarda açık alçı ile temiz ve derli toplu bir his yaratmaya yardımcı olur.


25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page