top of page

Burning Man 2019 için Dekoratif Bir Gölge ve Çöl Saunası!


Her yıl olduğu gibi bu yıl da merak uyandıran ünlü Burning Man festivalinin teması “Metamorfoz” kavramı olarak düşünülüyor. Nevada'nın Kara Kaya Çölü'nde gerçekleşecek olan bu festival, 25 Ağustos'tan 2 Eylül'e kadar devam edecek! Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar ve mimarlar, yaratıcılıklarını kullanarak çeşitli pavilyonları tasarlamayı hayal ediyorlar.

Geordie Van Der Bosch, Burning Man 2019 için Central Temple’ın tasarımını çoktan seçmiştir. Bu tasarım dekoratif bir gölge ve çöl saunası olarak düşünülmüştür.


Andromeda Reimagined - John Marx - San Francisco


Form4 Mimarlık firmasının Tasarım Müdürü ve Baş Sanat Sorumlusu ortak kurucusu olan Mimar John Marx tarafından tasarlanan “Andromeda Reimagined: Deep Playa'daki Kutsal Alan”, 2019 Burning Man festivalinin bir parçası olan etkileşimli bir kurulumdur. Mimariyi hem duygusal hem de entelektüel kavramları ile düşünen John Marx, festivaldeki müdahalesinin temel amacı kadın kahramanları onurlandırmak, kadın güçlenmesini teşvik etmek ve konser kullanıcıları için bir gölgeleme alanı sağlamaktır. Andromeda, Yunan efsanesini “destekleyici bir toplumun yardımıyla kendini kurtaran güçlü, bağımsız bir kadın” olarak yeniden tasarlanmıştır.


Çelik yapı üzerine, CNC-öğütülmüş kontrplak ile imal edilmiştir. 8 metre uzunluğunda olan beş yüzeyli piramit 4,5 metre çapındadır. Andromeda, adeta yıldızlı bir gökyüzünü andırıyor, içeriden aydınlatıldığında, gece boyunca dış mekana eğlenceli bir ışık şöleni sunuyor.
Steam of Life – Sauna on Fire ve JKMM Architects – Finlandiya


Dairesel forma sahip, ahşap bir pavilyon olan Steam of Life, analiz edilebilen bir sanat eseridir. Proje, yirmi yıl önce Finlandiya'da kurulan ve Helsinki'de mimar ve tasarımcı grubu olan JKMM Architects ve aynı şekilde yirmi yıl önce kurulan ve Helsinki merkezli uluslararası bir platform olan Sauna on Fire Kolektifi tarafından ortaklaşa oluşturuldu.Fin toplumunda derinlemesine köklenen saunalar, sadece popüler olmakla kalmıyor, aynı zamanda insanların doğa ile felsefeyi deneyimlemesini sağlıyor. Aslında, Finlandiya'da çölün sıcak koşullarını tanımlayabileceğimiz en yakın şey bu saunalardır. Pavilyon, doğal ışık ve gölgeyi kucaklar, insanları, dairesel formlu bu yapı boyunca zorlu dış koşullardan uzak bir buhar odasına yönlendirir.

134 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page