top of page

AGO Architects, Endonezya'daki sıska evi 3.5 metrelik bir arsa üzerinde inşa etti


Bir delikli metal cephe 3.500 Milimetre House, bir kama şeklindeki önünü kapatan sıska evin içinde 3.5 metre genişliğinde sitede inşa Endonezya AGO Architects tarafından. 


Dar arazi, büyüklüğünden ötürü 3.500 Milimetre Ev olan , Güney Cakarta'daki aile evini olabildiğince kompakt olacak şekilde AGO Architecture tarafından tasarlandı.


Delikli çelikten ve polikarbonattan oluşan bir ağ, tam yükseklikte camla kaplı evin batıya bakan cephesini korur.


Bu dış katman, kama şeklini oluşturur ve gizlilik ve güneş gölgeleme sağlamak için ikinci bir cilt gibi davranır.


Evin uzun kenarları boyunca ışık için çok az fırsat bulunan binanın dar cephesi boyunca cephesinde ince bir boşluk bulunur.


Bu, ağ ile cam arasında oturan birinci kat terasından balkon tarzı bir görünüm sağlar.


Mimarlık Ofisi, “Program, müşterilerin istediklerinden ziyade gerçekte neye ihtiyaç duyduklarını sorgulayan bir tartışmanın sonucuydu” dedi.


“Odak noktası, zengin deneyimlerle kompakt bir yaşam alanı oluşturmak, minimal duvarlarla, çeşitli zemin seviyelerinde bir alan oluşturmak ve her katı çeşitli merdiven-mobilya-cephe entegrasyon tipleriyle bağlamaktı.”


Ev, dikey olarak farklı fonksiyonlara bölünmüştür ve zemin katta bir ana yatak odası bulunmaktadır.


Birinci katta bir yaşam, mutfak ve yemek alanı, ikinci katta bir çocuğun yatak odası ve çalışma alanı vardır ve evin tepesinde bir çatı terası bulunmaktadır.


Her odanın işlevi, duvarlara bitişik veya duvarları birleştiren büyük mobilya parçaları ile gösterilir. Bu parçaların birçoğu, aynı zamanda bir kitaplık olan merdiven ve depolamayı gizleyen oturma yerleri gibi ikili amaçlara hizmet ediyor.


Bu yerleşik elemanlar için kullanılan sıcak renkli ahşap, cilalı beton duvar ve zeminlerin soğuk tonları ve koyu metal örgü dış tabakası ile tezat oluşturuyor.


Daha önce APlusA olan AGo Architecture, Jakarta merkezli ve 2018 yılında kurulmuş bir Endonezya pratiğidir.


Arazinin dar alanları, alanların ekonomikleşmesi konusunda mimarların yaratıcı olmalarını gerektirir. Oliver du Puy Architects , Avustralya'nın Melbourne kentinde bulunan ve 4.2 metre genişliğindeki bir arsa üzerinde merkezde bir meditasyon avlusu bulunan bir ev inşa etti.


Hollanda'da, Ana Rocha Mimarlık , sadece 16 metrekarelik bir alana sahip olan bir evde sürgülü kapılar ve ankastre mobilyalar kullandı .


19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page